تعمیرات تلویزیون

تعمیرگاه مجاز تلویزیون غرب تهران 

تعمیرات تخصصی انواع تلویزیون ال سی دی و ال ای دی ال جی با قطعات اصلی و با ضمانت در محل و منزل شما

شرکت مجاز سيما با بيش از 30 سال تجربه در زمينه ي تعمير تلويزيون با بهره گيري از بهترين تعميرکاران تلويزيون، آمادگي دارد تعميرات تلويزيون هاي شما را در اسرع وقت و با قيمت مناسب در منزل يا محل کارتان به عهده بگيرد.تعميرات تلويزيون با ضمانت سه ماهه انجام مي شود.هدف ما جلب رضايت شما است.

 

تلفن هاي تماس با شرکت مجاز سيما

44407916

44403168

44258776

44629941

 

آشنایی با لامپ تصویر تلویزیون

هر لامپ تصویر از قسمت های اصلی زیر تشکیل شده است:

1.محفظه ی شیشه ای خلا که سایر قسمت ه را در بر گرفته و از آنها محافظت می کند.اگر داخل لامپ خلا نباشد اشعه ی الکترونی باعث یونیزه شدن اتم های هوای داخل شیشه و در نتیجه از بین رفتن سریع اجزای لامپ تصویر می شود.

2.فیلمان(فیلامان) که با عبور جریان اکتریکی AC یا DC از آن،گرما ایجاد شده و سبب گرم شدن کاتد می شود.

3.کاتد که به طور غیر مستقیم توسط فیلمان گرم شده و از خود الکترون متشر می کند.اختلاف پتانسیل بین کاتد و آند اصلی در تلویزیون سیاه و سفید در حدود 15 کیلو ولت است.

4.الکترون های ساطع شده از کاتد.ممکن است به هر طرفی حرکت کرده و پخش شوند.بنابراین ناز به سیستمی داریم که این الکترون ها را به صورت متمرکز در آورند.به این منظور از سیستم آپتیک الکترونی جهت کانونی کردن شعاع الکترونی استفاده می شوند،شعاع الکترونی در برخورد با صفحه ی تصویر نباید دارای قطری بیشتر از فاصله دو خط مرور باشد و گرنه دریافت تصویر با کیفیت مناسب امکان پذیر نخواهد بود. لایه نازک فسفروسانس در قسمت داخلی شیشه ی صفحه تصویر به صورت اندود قرار گرفته و با برخورد شعاع الکترونی از خود نور منتشر می کند.کیفیت و نوع مواد فسفرسانس در وضوح تصویر نقش و اهمیت خاصی دارد.از مواد مختلفی مخصوصا از ترکیبات فسفر در لامپ تصویر استفاده می شود.در تلویزیون سیاه و سفید به طور عمده از P4 استفاده می شود.این ماده در اثر برخورد الکرون از خود نور سفید ساطع می کند.قسمتی از نور منتشر شده توسط مواد فسفروسانس به داخل لامپ باز می گردد و سبب کاهش کنتراست می شود.برای حل این مشکل قسمت داخلی مواد فسفروسانس را با یک لایه نازک آلومینیوم می پوشانند.به این ترتیب نور تلویدی توسط مواد فسفروسانس به داخل لامپ باز نمی گردد و توسط این صفحه آلومینیومی به بیرون منعکس می گردد.ولی الکترون ها و شعاع الکترونی چون بسیار ریز هستند از فواصل اتمی صفحه آلومینیومی عبور کرده و به مواد فسفروسانس برخورد می کنند.

5.شبکه کنترل یا مدولاتور که سیگنال تصویر به آن اعمال می گردد و متناسب با ولتاژ سیگنال اعمال شده،شدت جریان شعاع الکترونی کم و زیاد می شود.

6.اشعه الکترونی تحت اختلاف پتانسیل زیاد بین آند و کاتد حرکت کرده و به سمت مواد فسفرسانس می رود و به مرکز صفحه برخورد می کند.برای این اشعه الکترونی ،کل صفحه ی حاوی مواد فسفرسانس را مرور کند،لازم است در اطراف آن یک میدان الکترواستاتیکی حاصل از سیم پیچ خای حامل جریان دندان اره ای اشعه الکترونی را از چپ به راست و از بالا به پایین حرکت کرده و کل صفحه را روشن می کنند.در این حالت اصطلاحا گفته می شود راستر ایجاد شده است . سیستم انحراف شعاع الکترونی که در گردن لامپ تصویر قرار می گیرد و ار دو زوج سیم پیچ انحراف عمودی و افقی تشکیل شده است که اصطلاحا آنها را یوک عمودی و افقی می نامیم. وظیفه ی این سیم پیچ ها ایجاد یک میدان مغناطیسی است که شعاع الکترونی را در جهت افقی با سرعت زیاد و در جهت عمودی با سرعت نسبتا کم،روی صفحه تصویر حرکت دهد.

بر اساس اختلاف پتانسیل زیاد بین کاتد و آند اصلی ،اشعه الکترونی از کاتد خارج و توسط شبکه ی کانونی کننده متمرکز و به صورت یک شعاع باریک با ضخامت کم،به سمت مواد فسفروسانس حرکت می کند.با عبور جریان های انحرافی افقی و انحراف عمودی شعاع باریک الکترونی با سرعت بر روی صفحه حرکت می کند.با برخورد اشعه ی الکترونی به مواد فسفرسانس روی صفحه ،نور تولید می شود و صفحه به صورت کاملا سفید دیده می شوند .با اعمال سیگنال تصویر با فاز منفی به کاتد تصویر برروی صفحه نمایش تشکیل می شود .صفحه آلومینیوی  پشت مواد فسفرسانس از بازگشت نور تولیدی توسط مواد فسفروسانس به داخل لامپ و در فسفروسانس است. هر ماده فسفروسانسی نور خاصی را تولید می کند.در تلویزیون زنگی نیاز به سه نوع ماده فسفروسانس داریم که هر کدام از آنها یکی از رنگ های اصلی قرمز،سبز یا آبی را تولید می کنند.در لامپ تصویرهای رنگی از سه نوع ماده فسفروسانس حساس به رنگ های قرمز،سبز و آبی استفاده می شود.

 

تعمیر تلویزیون رنگی

 

انواع لامپ تصویر رنگی

لامپ تصویر رنگی در حقیقت سه لامپ تصویر منو کروم در داخل یک محفظه ی مشترک است.در لامپ تصویر رنگی هر شعاع الکترونی باید دقیقا به ماده ی فسفرسانس مربوط به خود برخورد کند تا رنگ صحیج تشکیل گردد.برای انجام این عمل از مدارات الکترونیکی کنترل کننده در خارج از لامپ تصویر استفاده می شود. به طور کلی هر لامپ تصویر رنگی از سه قسمت اصلی شامل سه تفنگ الکترونی ،ماسک مسبک و نقاط سه گانه رنگ تشکیل شده است. ساختمان و نحوه ی قرار گیری این سه جزء اصلی باعث شده تا لامپ تصویرهای مختلفی ساخته شوند.

در لامپ تصویر سیاه و سفید یک لایه ی نازک آلومینیومی در پشت مواد فسفروسانس قرار می گیرد. این لایه نازک سه وظیفه بر عهده دارد.جلوگیری از بازگشت نور تولیدی توسط مواد فسفروسانس به داخل لامپ ،حذف یون های منفی و انتقال الکترون های که به مواد فسفروسانس برخورد کرده و انرژی خود را از دست داده اند.در لامپ تصویر رنگی به جای این لایه نازک آلومینیومی از یک صفحه مشبک استفاده می شود.ماسک مشبک از جنس آلومینیوم و به صورت سوراخ دار ساخته شده است.این صفحه در فاصله ی معینی از پشت مواد فسفروسانس قرار می گیرد.توسط سیستم همگراکننده ای در خارج لامپ تصویر ،سه شعاع الکترونی در داخل شکاف های ماسک مشبک همگرا کننده ای در خارج لامپ تصویر،سه شعاع الکترونی در داخل شکاف ماسک مشبک هگراشده و سپس به صورت واگرا بر روی مواد فسفروسانس مربوط به خود برخورد می کنند.