تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

مشکل خرابی بک لایت در تلویزیون های ال ای دی جدید شایع می باشد و تعمیرات بک لایت باید با قطعات اصلی و فابریکی انجام شود. یکی از علامت های خرابی بک لایت این است که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد و می توان شبکه های تلویزیون را عوض کرد. در صورتی که فکر می کنید عیب تلویزیون شما از بک لایت نیست می توانید به پیچ تعمیر تلویزیون ال جی مراجعه کنید و عیب تلویزیون خود را پیدا کنید.


  

در تلويزيون هاي LCD و LED پنل تلويزيون يا صفحه نمايش تصوير را در قالب پيکسل هاي رنگي قابل ديدن مي کند اما تصوير به تنهايي قابل ديدن نيست براي اينکه نور سفيد روشنايي را ندارد. در واقع نور زمينه يا بک لايت است که از پشت به صفحه تلويزيون مي تابد و پيکسل هاي روشن شده را قابل ديدن مي کند. در تلويزيون هاي ال سي دي نور بک لايت (نور زمينه) به وسيله لامپ هاي فلورسنت ايجاد مي شود که با توجه به توان مصرفي بالا و گرمايي که از روشن بودن اين لامپ ها ايجاد مي شود نياز به فضاي زياد دارند به همين دليل طراحان تصميم گرفتند بجاي استفاده از فلورسنت از لامپ هاي ال اي دي استفاده کنند که هم روشنايي بيشتري دارند و هم اينکه مصرف برق اين لامپ ها بسيار کمتر از فلورسنت ها است. لامپ هاي ال اي دي از تنوع زيادي برخوردارند که معمولا در هر مدل تلويزيون از يک نمونه استفاده شده است. برايتعمير تلويزيون بايد از بک لايت همان مدل استفاده شود در صورتي که از ال اي دي هاي جايگزين استفاده شود تصوير حالت طبيعي خود را از دست مي دهد.

 

بک لايت تلويزيون هاي ال اي دي 

به طور کامل مي توان گفت که تلويزيون هاي ال اي دي همان تلويزيون هاي ال سي دي هستند که بجاي لامپ هاي فلورسنت از لامپ هاي ال اي دي در آنها استفاده شده است. لامپ هاي ال اي دي انواع مختلفي دارد که به طور مثال در تلويزيون هاي مدل 49UH850 , 55UF850 به صورت نوارهايي در کناره پنل تلويزيون بکار برده شده اند که عبارت EDGE LED در مورد آنها بکار برده مي شود و در تلويزيون هاي ال جي سري LB به صورت نوار هاي افقي در طور دستگاه با فاصله چند سانتي متري بين لامپ ها استفاده شده است.

 

نحوه تعمير بک لايت تلويزيون هاي ال جي 

همانطور که گفتيم استفاده از لامپ هاي ال اي دي به جاي لامپ هاي مهتابي عملي رو به جلو بوده که مصرف و گرماي کمتري توليد مي کند. در بخش تعمير تلويزيون انتظار مي رفت که تعداد کمتري از تلويزيون هاي ال اي دي براي تعمير بک لايت تلويزيون مراجعه کنند اما به دليل تغيير تاثيير زيادي در روند خرابي تلويزيون ها نداشته و تلويزيون هاي زيادي با ايراد بک لايت به مراکز تعمير تلويزيون مراجعه مي کنند. در واقع مي توان گفت که به علت طراحي نا هماهنگ بين توان ال اي دي و ولت و آمپر ورودي در تلويزيون هاي باعث خراب شدن بک لايت ال اي دي ها مي شود در اين مرکز بعد از تعمير تلويزيون اين مشکلات برطرف مي شود که احتمال خرابي بسيار کمتر شود. در حال حاضر اکثر تلويزيون هال ال جي سري LN و LB در قسمت بک لايت ضعف دارند که اين مشکل توسط مهندسين ال جي سرويس حل شده است.تعمير تلويزيون در منزل و محل شما با ضمانت سه ماهه انجام مي شود.

 

 

هزینه تعمير بک لايت تلويزيون ال جي

هزينه تعمير بک لايت بستگي به مدل و جنس ال اي دي هاي استفاده شده در تلويزيون دارد که براي هر مدل تلويزيون قيمت تعمير بک لايت متفاوت است. در بعضي موارد سوختگي ال اي دي هاي تلويزيون زياد مي باشد و بايد کل ال اي دي ها تعويض شوند. براي اينکه از هزينه تقريبي تعمير بک لايت اطلاع پيدا کنيد هنگام تماس مدل و مدت زمان کارکرد تلويزيون را اعلام بفرماييد.

 

هزینه بک لایت تلویزیون ال جی سری LN

بک لایت تلویزیون های سری LN شاخه ای می باشد که دلیل سری بودن تمام لامپ های ال ای دی با قطع شدن سری تصویر تلویزیون قطع می شود البته در سایزهای بیشتر از 47 اینچ بک لایت دو سری می باشد که در اکثر موارد یک سری از بک لایت ها خراب می شود و خرابی به این صورت است که بعد از روشن کردن تلویزیون یه لحظه لوگوی ال جی می آید و تصویر سیاه می شود. هزینه تعمیر بک لایت در سایز های 32 تا 42 در صورتی که خرابی ال ای دی ها زیاد نباشد 150 تا 250 هزار تومان می باشد. و هزینه تعمیر در سایزهای 47 تا 55 بین 250 تا 500 هزار تومان می باشد.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری ln  

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری lb

نوع چیدمان ال ای دی ها در سری lb  همانند سری ln می باشد با این تفاوت که تعداد ال ای دی ها در سری lb کمتر می باشد ولی نوری که از آنها تابیده می شود بیشتر می باشد و ولتاژ که برای هر ال ای دی استفاده می شود بیشتر می باشد. در ابتدا تصور می شد که ال ای دی های سری ال بی دیگر دچار خرابی نمی شوند و مشکل بک لایت در این سری اصلاح شده است اما پس از مدتی معلوم شده که خرابی در این مدل نسبت به سری ln زودتر اتفاق می افتد. یکی دیگر از تفاوت های این مدل با سری ln خرابی بیشتر لامپ ها می باشد که دلیل آن اتصال کوتاه است به این معنی بعد از خرابی ال ای دی همانند یک سیم عمل کرده و باعث قطع اتصال نمی شوند و ولتاژ بر روی دیگر ال ای دی ها بیشتر می شود و باعث خرابی بیشتر می شود. دامنه پیشرفت این حالت در برخی از تلویزیون ها تا جایی پیش می رود که هنگامی که دستگاه برای تعمیر باز می شود فقط چند لامپ سالم در مدار وجود دارد و در این حالت باید تمام ال ای دی ها تعویض شوند. هزینه تعمیر بک لایت در حالت معمولی در سایز های 32 تا 42 250 تا 300 می باشد.

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری ال بی

 

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون های سری LS:

تلویزیون های سری LS تقریبا بین سال های 90 تا 93 تولید شده اند و حدود 5 تا 8 سال از عمر آنها می گذرد. بک لایت تلویزیون های سری LS بصورت خطی می باشد که با خراب شدن یک ال ای دی احتمال قطع شدن تصویر زیاد است. در این مدل تلویزیون بک لایت قابل تعمیر می باشد و بعد از تعمیر احتمال اینکه تا یک سال کار کند وجود دارد. از آنجایی که سن این تلویزیون ها بالا رفته احتمال اینکه بعد از تعمیر بک لایت دوباره لامپ های ال ای دی دیگر خراب شوند زیاد است. و ما پیشنهاد تعویض کامل بک لایت را می دهیم تا چندین سال بدون نگرانی از خراب شدن تلویزیون خود استفاده کنید. معمولا هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون های 42 اینچ سری LS بین 200 تا 300 می باشد. بعد از تعمیر اصلاحیه انجام می شود تا عمر بک لایت تلویزیون بیشتر شود.

 

قیمت بک لایت تلویزیون ال جی 42:

قمیت بک لایت در تلویزیون های ال جی متفاوت است و بستگی به مدل و نوع جنس دارد. قیمت بک لایت مدل 42LB56100 , 42LB552V بین 300 تا 500 هزار تومان است و در حال حاضر چین ، تایوان ، کره و چن کشور اروپایی شروع به تولید بک لایت کرده اند. وقتی تو این بازار شلوغ قرار می گیرم حالا این سوال پیش می آید که چطور کیفیت آن را تشخیض دهیم. اول اینکه بک لایت باید نور کاملا سفید و بدون حاله باشد تا رنگ بندی تصویر درست نمایش داده شود. دوم ضمانت نامه کتبی است که شرکت به شما می دهد. بهتر است که تعمیر تلویزیون خود را به شرکت های معتبر و داری مجوز بسپارید تا بتوانید از گارانتی دستگاه خود استفاده کنید.

 

قیمت بک لایت تلویزیون ال جی 32:

بک لایت ال جی مدل 32LN5420 بین 200 تا 300 هزار تومان متغییر است. بک لایت مدل 32LB56100 ,32LB552V بین 250 تا 350 متغییر است لازم به ذکر است بک لایت های گرانتر داری کیفیت بسیار بیشتری نسبت به نوع ارزان آنها هستند و کیفیت نور آنها نیز خیلی بیشتر است.

 

قیمت بک لایت تلویزیون ال جی 47:

قیمت بک لایت تلویزیون ال جی مدل 47LB56100 , 47LB5820 ,47LB552V بین 350 تا 550 متغیر است. قیمت بک لایت 47LS5700 , 47LS46100 بین 300 تا 500 هزار تومان متغییر است. قیمت بک لایت 47LF56100 بین 350 تا 550 هزار تومان می باشد. لازم به ذکر است که این قیمت ها فقط برای بک لایت تلویزیون می باشد و اجرت تعویض جدا محاسبه می شود.

 

علت سوختن بک لايت تلويزيون ال جي:

به دلیل خرابی شایع بک لایت تلویزیون ال جی این سوال پیش می آید علت این موضوع چیست تا بعد از تعمیر دوباره این عیب تکرار نشود. اولین دلیل خرابی بک لایت را زمان استفاده از تلویزیون و عمر تلویزیون می توان نام برد. یعنی اینکه تلویزیون نباید طی ساعت های طولانی روشن بماند و بهتر است که هر دوساعت 5 دقیقه آن را خاموش کنیم. معمولا در تلویزیون های جدید عمر بک لایت کم شده است و بعد از 3 یا 4 سال شروع به خراب شدن می کنند. 

خرابي بک لايت به علت هماهنگ نبودن برد پاور و بک لايت:

یک دلیل دیگر که باعث خراب شدن بک لایت تلویزیون می شود اینکه بک لایت مصرفی با حداکثر توان خود کار می کند و این مسئله باعث می شود که این قطعه زود خراب شود. برای اینکه این موضوع حل شود به قسمت تنظیمات تلویزیون بروید و در قسمت تنظیمات تصویر تنظیم نور زمینه را انتخاب کنید و آن را برروی 70 یا 80 بگذرید با این کار خیلی تغییری در تصویر احساس نمی کنید اما عمر بک لایت تلویزیون شما بیشتر می شود. یک موضوع دیگر بعد از تعمیر بک لایت تلویزیون انجام اطلاحیه می باشد. در واقع اصلاحیه کم کردن آمپر و ولتاژ روی ال ای دی های بک لایت می باشد. این کار باعث می شود که عمر تلویزیون شما خیلی بیشتر شود.

خرابی بک لایت به علت قرار گرفتن تلویزیون در محیط گرم:

معمولا محل قرار گیری تلویزیون باید طور باشد که تهویه هوا وجود داشته باشد. یکی از دلایلی که بک لایت تلویزیون و دیگر اجزای تلویزیون خراب می شود قرار گرفتن در محیط گرم می باشد مثل اینکه پشت تلویزیون شوفاژ باشد و تلویزیون جلوی پنجره قرار بگیرد و نور آفتاب به صورت مستقیم به آن بتابد و این عوامل باعث می شوند که گرما قطعات تلویزیون بیشتر از حدل معمول زیاد شوند و دچار خرابی شوند. پس سعی کنید تلویزیون را در جای مناسب قرار دهید تا نیاز به تعمیر نداشته باشید.

 

لینک های مفید:

علت سوختن بک لایت تلویزیون